První pomoc při úžehu, přehřátí organismu a spálení od slunce

Vysoké letní teploty jsou často zrádné a snadno se nám může udělat špatně. Kromě spálenin od sluníčka nám hrozí úžeh a řada jiných zdravotních potíží. Při úžehu se organismus přehřeje kvůli slunečnímu záření, hlavně při delším pobytu na slunci bez pokrývky hlavy. Jak tomu předcházet?

Základní pravidla v horkém slunečném počasí jako prevence

  • Dbát na pitný režim, což znamená denně vypít alespoň 3 litry tekutin

  • Pobyt na slunci nepřehánět a mezi 11. až 16. hodinou vyhledávat spíše stín

  • Pravidelně používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem

  • Nosit prodyšný oděv a pokrývku hlavy a chránit s hlavou i ramena

  • Větší fyzickou aktivitu plánovat na ranní nebo podvečerní hodinu

Úžeh z přehřátí v důsledku přímého účinku slunečního záření

Důležité je nezaměňovat úžehúpalem. Při úžehu se organismus přehřeje kvůli působení slunečního záření, nejčastěji při delším pobytu na slunci bez pokrývky hlavy. Pokožka zrudne, může se až spálit, někdy vytvoří i puchýře. Projeví se bolesti hlavy a krční páteře, nevolnost, zvracení, horečka a mžitky před očima. Ve vážných případech může dojít k otoku mozku a ohrožení života.

Nebezpečná dehydratace

Ztrátou tekutin a minerálů, zejména sodíku a draslíku, vyšším pocením a dlouhodobějším pobytem na slunci navíc dochází k nebezpečné dehydrataci. Příznakem je suchost v ústech, únava, malátnost, bolesti a točení hlavy i svalová únava. Ve vážných případech se objevují i bolestivé svalové záškuby nebo křeče v oblasti končetin či trupu. Někdy se potíže objeví až po několika hodinách, hlavně v noci.

První pomoc

  • Odsunutí do stínu, případně do chladné místnosti s ventilací

  • Umístění do vodorovné polohy s podloženou hlavou

  • Náhrada tekutin formou mírně slazených a solených nápojů či rehydratačních roztoků

  • Masáž končetin podpoří výdej tepla

  • Pomůže postupné omývání nejprve vlažnou, příp. studenou vodou

Doporučení k pitnému režimu

Pravidelně doplňujte tekutiny, nejlépe minerálky či iontové nápoje. Osvěžující a zdravé jsou ovocné neslazené šťávy a džusy, které můžete ředit vodou. Z alkoholu si lze dát v malé míře nepříliš chlazené pivo. Vyhněte se časté konzumaci kofeinu v kávě, černém a zeleném čaji i colových nápojích.

Spálená pokožka od sluníčka

První pomocí je přiložení studeného obkladu z odvaru ze silného zeleného a černého čaje, borové vody či hypermanganu a celková hydratace organismu. Využít můžete i obklady z tvarohu, bílého jogurtu, kefíru, podmáslí či syrovátky. Kyselina mléčná zklidní zarudnutí a uleví od bolesti.

Výborná je i vlažná koupel s příměsí uvedených mléčných složek, případně s hrstkou ovesných vloček nebo s rozpuštěnou jedlou sodou. Zarudlé pokožce uleví i nakrájená okurka či rajčata. Pomáhá gel s aloe vera či panthenolem, kokosový olej nebo termální voda, která pokožku hydratuje do hloubky. Pokud máte těžké spáleniny, raději okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.