Pracovní neschopnost

V následujícím textu naleznete odpovědi na nejčastější dotazy týkající se pracovní neschopnosti (PN). Podrobné informace najdete v Zákonu o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb.

Pracovní neschopnost vzniká v případě, že Vám zdravotní stav znemožňuje vykonávat práci, ze které se odvádí nemocenské pojištění. Nevztahuje se tedy na dohody, brigády a OSVČ neplatící dobrovolné nemocenské pojištění.

FKdo mi vystaví PN?

Rozhodnutí o vzniku pracovní neschopnosti i doklady o jejím trvání a ukončení vystavuje OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘtedy lékař, který Vás pro danou nemoc léčí. Je to zpravidla lékař, který nemoc diagnostikoval, píše Vám na ni léky a zve si Vás na další kontrolu. Pokud jste například pro úraz léčení na chirurgické ambulanci, je chirurg povinen kromě léčení vlastního úrazu zajistit i všechny úkony související s PN (včetně např. stanovení doby vycházek nebo změny místa pobytu). Pokud jste po zlepšení stavu předáni do péče praktického lékaře a na další kontrolu u specialisty už pozvaní nejste, stává se ošetřujícím lékařem váš registrující praktik a přebírá i PN.

Je tedy potřeba trvat na vystavení dokladu o PN u lékaře, který Vaši nemoc zjistil. Pokud Vás zve na další kontrolu, znamená to, že zůstáváte v jeho péči, a je tedy povinen vést nadále i pracovní neschopnost. V opačném případě se vystavujete riziku, že z ordinace praktického lékaře budete odesláni zpět za specialistou, aby Vám PN vystavil zpětně.

Dočasná pracovní neschopnost začíná dnem, kdy ji ošetřující lékař zjistil. Pokud však osoba nemohla navštívit ošetřujícího lékaře včas (např. protože lékař měl dovolenou), může lékař rozhodnout, že vznikla již dříve. Nejvýše však tři dny zpět. 

Jediné případy, kdy nelze vystavit PN, jsou ošetření na pohotovosti nebo lékařem záchranné služby.

Podrobný rozbor výše popsaných pravidel lze nalézt ve Vyjádření právní kanceláře České lékařské komory k vedení pracovní neschopnosti

Mám nárok na vycházky?

Pokud o to požádáte a Váš zdravotní stav to umožňuje, může Váš ošetřující lékař povolit vycházky, tedy dobu, kdy nemusíte být k zastižení. Maximální doba vycházek je 6 hodin denně v době mezi 7. a 19. hodinou.

Upozorňujeme, že během pracovní neschopnosti jste povinni zdržovat se v místě uvedeném v dokladu o PN a je nutné umožnit kontrolu dodržování režimu ze strany OSSZ včetně označeného a fungujícího zvonku.

Musím se aktivně hlásit o ˝lístek na peníze˝?

Pokud chcete mít opravdu jistotu, že Vaše potvrzení o trvání PN (lístek na peníze) bylo elektronicky odesláno na OSSZ, je potřeba se aktivně hlásit. A to konkrétně 14. den trvání PN a poté vždy na konci daného kalendářního měsíce.

Jak je to s ukončením PN?

O ukončení PN rozhoduje opět ošetřující lékař, tedy ten, kdo Vás pro dané onemocnění léčí. Zpravidla se tak stane ve chvíli, kdy Váš zdravotní stav umožňuje návrat do původního zaměstnání. PN také může být ukončena v případě, že Vám skončil pracovní poměr nebo pokud se nedostavíte k plánované kontrole u lékaře.

Čím je významný 180. den PN?

Lékař má po 180 dnech trvání dočasné pracovní neschopnosti povinnost ukončit pracovní neschopnost, pokud je Vás zdravotní stav stabilizovaný (tudíž nemusíte být plně vyléčen/a).

Pokud ošetřující lékař po uplynutí 180 dnů DPN vyšetřením zjistí, že zdravotní stav pojištěnce je stabilizovaný a je předpoklad, že již nebude moci vykonávat dosavadní pracovní činnost, dočasnou pracovní neschopnost ukončí 30. kalendářním dnem po tomto zjištění.  O tom, že dočasná pracovní neschopnost bude ukončena zašle lékař sdělení zaměstnavateli.

Zaměstnavatel je povinen neprodleně zajistit lékařskou prohlídku u svého smluvního lékaře, který vystaví Posudek o zdravotní způsobilosti nebo nezpůsobilosti dočasně práce neschopného pojištěnce vykonávat dosavadní pracovní činnost.