Úpal vzniká při celkovém přehřátí organismu bez přímého působení slunce při vysoké teplotě 35 °C a více a při vysoké vlhkosti vzduchu, což vede k poruše termoregulace. Nejčastěji vzniká v nevětraných místnostech a dopravních prostředcích s vysokými teplotami, kde není zajištěno odpovídající větrání.
Úpal a přehřátí organismu
Úpal může způsobit nedostatečný přísun tekutin a solí, které jsou důležité k tvorbě potu, ale i vysoká vlhkost vzduchu a oblékání neprodyšných oděvů zabraňujících odvodu tepla z organismu. Dochází ke zvýšení tělesné teploty se silným pocením a často až k těžké dehydrataci organismu.
Nejčastější příznaky
Nejčastějšími příznaky je žízeň, nejistá chůze, horká a suchá kůže, celková slabost, zmatenost, závratě, bolesti hlavy, zvracení a ve vážných případech může nastat až porucha vědomí. Hrozí omdlévání, pocit obluzení, zmatenosti a úzkosti a mohou se dostavit i křeče. Dalšími příznaky je horečka, poruchy dechu, zrychlení činnosti srdce a naopak snížení krevního tlaku.
Vyčerpání z tepla
Při velkých ztrátách tekutin může dojít k fyzickému nebo psychickému vyčerpání organizmu z tepla ve smyslu únavy, tzv. exhausce. Objevit se mohou poruchy jednání, rozrušení až podráždění, zmatenost, ve vážných případech dokonce delirium. To doprovázejí halucinace, bušení srdce a výkyvy krevního tlaku. V této fázi je třeba pít velmi pomalu po malých dávkách.
První pomoc
Přesun na stinné a chladné místo v poloze vleže
Uvolnění oděvu a zdvihnutí dolních končetin
Otírání pokožky vlažnou až chladnou vodou
Při vědomí podáváme studené nápoje, příp. rehydratační roztoky
Při příznacích poruch krevního oběhu a dechu ihned vyhledáme lékaře
Prevence
Prevencí je nošení vzdušného, volného oděvu, časté sprchování nebo omývání chladnou vodou a hlavně dostatečný příjem tekutin. Doporučují se minerálky a iontové nápoje, osvěžující a zdravé ovocné neslazené šťávy a džusy ředěné vodou. Dopřát si můžete v malé míře nepříliš chlazené pivo. Vyhněte se časté konzumaci kofeinu v kávě, černém a zeleném čaji či v nápojích typu Coca-cola.
Úpal není úžeh
Často se zaměňuje úpal s úžehem, protože má podobné příznaky. Mechanismy jejich vzniku jsou však zcela odlišné. Zatímco úpal vzniká při dlouhém pobytu v uzavřené, nevětrané a přehřáté místnosti či dopravním prostředku, úžeh vzniká pouze na přímém slunci kvůli jeho nadměrnému působení.