Světový den zvýšení povědomí o autismu 2. dubna

Na den 2. dubna připadá Mezinárodní den porozumění autismu a zvýšení povědomí o něm. Poznat ty, kteří věnují pozornost tomuto dni, není těžké. Mnoho společností po celém světě pro podporu v tento den osvěcuje své budovy modrý světlem.

Co je to autismus

Autismus je porucha vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku. Ta způsobuje, že se dítě chová a myslí zcela jinak než jeho vrstevníci. Díky tomu má potíže v komunikaci a nedokáže také adekvátně reagovat na běžné situace. Tato nemoc se projevuje již v raném dětství. V České republice jí trpí více než 200 000 lidí. Mnoho organizací po celém světě dělá různé kampaně s cílem integrace autistických dětí do běžných škol i do života.

Jak poznat autismus

  • obvykle se autismus projevuje už kolem 2. roku života

  • neschopnost společenské interakce a komunikace

  • lpění na stereotypech a opakujících se zájmech

  • sociální odcizení

  • vyhýbání se společnosti

  • absence empatie

  • problém s komunikací a mezilidskými vztahy

  • nízká nebo naopak vysoká citlivost na zvuky, pohyby a doteky

Česko svítí modře

Mnoho společností po celém světě se symbolicky připojí k dalším veřejným institucím a podpoří 2. dubna Světový den zvýšení povědomí o autismu. V tento den se totiž i řada budov po celé ČR nasvítí modrou barvou v rámci akce Česko svítí modře, kterou pořádá organizace Naděje pro autismus. Lidé s poruchou autistického spektra - PAS tvoří zhruba 2 % celosvětové populace. Celkem se jedná asi o 148 milionů lidí. Podle organizátorů symbolizuje modrá barva komunikaci, která je klíčová pro mezilidské porozumění.

Začlenění do života

Ani dnes není zcela jasné, co autismus způsobuje. Lidé s autismem a jejich blízcí se v rámci svých možností a schopností snaží být platnou součástí společnosti. Poruchy autistického spektra se nedají vyléčit. Včasná diagnostika však umožňuje aplikaci metod kognitivně behaviorální terapie, díky níž lze některé projevy autismu zmírnit a lépe začlenit jedince do společnosti. Pak lidé s mírnější formou autismu mohou vést relativně normální život a chodit do zaměstnání. Závažnější případy potřebují nepřetržitý dohled, trpělivost a respekt ze strany ostatních.