POZOR KLÍŠŤATA - jak předcházet nákaze lymeskou boreliózou
Začínají letní prázdniny a s tím se pojí i rizika spojená s klíšťaty. Letošní aktivita klíšťat je velmi vysoká, a tak si na ně musíme dávat pozor téměř na každém kroku. Z pouhého přisátí nás totiž klíště může nakazit zákeřnou lymeskou boreliózou.
Jaká je prevence přisátí klíštěte?
Správná obuv a oblečení
Pokud vyrážíte do lesa, i v teplém letním počasí je dobré vždy ustrojit dlouhý rukáv a kalhoty s dlouhými nohavicemi (pokud jsou nohavice na gumu, je to ideální). Co se týče obuvi, nejlepší volbou jsou holínky či boty s vysokým kotníkem.
Další dobrou radou je nosit světlé oblečení. Určitě to není proto, že se klíšťata bojí světlých barev, ale z praktického hlediska klíště rozpoznáme lépe a dříve na světlém oblečení.
Ochrana ve spreji
Je nutné používat repelenty před každou vycházkou. Následně vzít repelent sebou do batůžku a stříkat se každé 2-3 hodiny. Vždy stříkat od kolen dolů a nešetřit.
Vhodné jsou repelenty s obsahem více než 10% účinné látky DEET.
Kontrola
Jakmile přijdete zpět domů, svlékněte oblečení a řádně vyklepejte. Následně se důkladně prohlédněte a popřípadě poproste dalšího člena domácnosti o prohlídnutí dalších míst, kam si pořádně nevidíte.
Jak postupovat, pokud i přes výše uvedenou ochranu přeci jen naleznete přisáté klíště?
Přisáté klíště je nutné odstranit co nejdříve, hlavně skrz riziko přenosu infekce. Čím déle je klíště přisáté, tím větší je pravděpodobnost nákazy.
Při odstraňování klíštěte použijte gumové rukavice. Pokud nemáte, odstraňte klíště holýma rukama a po výkonu si důkladně umyjte ruce mýdlem a teplou vodou.
Na klíště nikdy nepoužívejte žádné oleje nebo masti. Tím by se klíště zadusilo a vyvrhlo by střevní obsah do rány. Došlo byt tak k výraznému zvýšení rizika přenosu nákazy.
Připravte si speciální kartu (lze zakoupit v lékárně – obsahuje přesný návod k použití), pinzetu nebo vatovou tyčinku.
Klíště uchyťte pinzetou co nejblíže u kůže a mírným tahem a kývavými pohyby ho pomalu vytáhněte. S klíštětem nikdy netočte.
Při použití navlhčené vatové tyčinky klíště jemně vyviklejte.
Když se vám klíště nedaří vytáhnout žádným z doporučených postupů, nezbude nic jiného, než ho chytit těsně u kůže a vytrhnout.
Důležité je vždy poté ránu vyčistit dezinfekcí.
Jak poznat, že došlo k nákaze?
Místo po kousnutí je nutné i nadále hlídat.
Mezi první příznaky lymeské boreliózy patří přesně ohraničený červený flek s bledým středem (může se objevit i bez tohoto vyblednutí) tzv. migrující erytém. Objevit se může několik dní až týdnů od přisátí klíštěte.
Dále je možné pociťovat únavu, malátnost, horečku, bolesti kloubů a hlavy i otoky lymfatických uzlin. Tyto příznaky připomínají chřipku, a tak se stává, že jim lidé často nevěnují dostatek pozornosti a počátek onemocnění přehlédnou.
Pokud si všimnete ostře ohraničeného červeného fleku po klíštěti, je správný čas zajít k lékaři. Lékař vám na léčbu lymeské boreliózy předepíše antibiotika.
Lymeská borelióza je multisystémové onemocnění, které probíhá ve 3 stádiích. Pokud nedojde k přeléčení v počátečním stádiu, může během 1-4 měsíců od nákazy dojít k rozvoji druhého stádia boreliózy. V této druhé fázi nemoc postihuje klouby, srdce a nervový systém, následně může vyústí do třetí fáze, kterou mohou doprovázet celoživotní následky, jako bolesti kloubů, zánět osrdečníku, brnění končetin nebo poruchy paměti.
Pokud budete mít jakékoliv otázky a nebudete si vědět rady, určitě se na nás obraťte.
Tým Moje doktorka