Životní prostředí je jedním z nejdůležitějších faktorů pro život celé planety včetně lidí. Proto je tento den jedním z nejvýznamnějších Světových dnů a je věnován problematice a otázkách pro zlepšení životního prostředí na celé planetě.
Světový den životního prostředí
Světový den životního prostředí ustanovilo v roce 1972 Valné shromáždění Organizace spojených národů. Smyslem je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a zaměřit pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Ochrana životního prostředí se týká každého z nás.
Obávané mikroplasty
Každý rok se vyrobí na světě přes 400 milionů tun plastů a recyklováno je méně než 10%. Plasty znečišťují řeky, jezera i moře. Mikroplasty jsou v potravinách, vodě a vzduchu. Každý z nás ročně zkonzumuje více než 50 000 plastových částic. Plasty poškozují zdraví a biologickou rozmanitost. Každý může přispět omezováním spotřeby plastů nepoužíváním jednorázových obalů, nákupem bezobalově, používáním textilních tašek a využitím ekologických alternativ.
Klíčová opatření Evropské komise v rámci Zelené dohody pro Evropu
Alespoň 55% snížení emisí skleníkových plynů ve srovnání s úrovněmi z roku 1990 do konce tohoto desetiletí.
Oddělení hospodářského růstu od emisí, od roku 1990 poklesl objem emisí skleníkových plynů o 32,5%, i když evropské hospodářství vzrostlo o 70%.
Podpora technologií pro snížení emisí, akt o průmyslu pro nulové čisté emise na urychlení postupů pro čisté technologie ve výrobě a podpora evropských podniků k přechodu na ekologické postupy ctící konkurenceschopnost.
Omezování dopadu produkce a spotřeby na životní prostředí, akční plán pro oběhové hospodářství má zajistit, že se udržitelné výrobky stanou normou.
Ochrana biologické rozmanitosti, přírodních zdrojů a zastavení úbytku ohrožených druhů a stanovišť skrz světovou síť chráněných přírodních oblastí Natura 2000.
Řešení úniku uhlíku, mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích zajišťuje snížení emisí bez ohledu na to, kde jsou vyráběny, tedy i mimo EU.
Ochrana lidstva před environmentálními riziky, nezávadnost pitné vody, čistá voda ke koupání, lepší kvalita ovzduší, snížení hluku, omezení či odstranění účinků škodlivých chemických látek.
Podpora lidí a regionů čelící extrémním klimatickým jevům prostřednictvím Fondu solidarity EU na podporu postižených oblastí.
Ochrana zranitelných pracovníků a komunit díky Fondu pro spravedlivou transformaci a Sociálnímu fondu pro klimatická opatření na podporu zranitelných komunit při adaptaci na nové politiky v oblasti životního prostředí.
Komise chce vytvořit z EU čisté, oběhové, konkurenceschopné hospodářství, kde se účinně využívají zdroje, v souladu s cílem Pařížské dohody. Zelená dohoda pro Evropu se zakládá na transformaci ekonomik. Prosazuje ekonomicky stabilní a sociálně spravedlivý přechod na čistou energii pro šetření planety a ochranu zdraví.