28. září - Světový den boje proti vzteklině

Světový den boje proti vzteklině se od roku 2007 každoročně slaví dne 28. září. Na toto datum totiž připadá výročí narození Louise Pasteura, francouzského vědce, který proti vzteklině vyvinul první úspěšnou vakcínu. Den byl zaveden pro zvýšení povědomí o nebezpečí vztekliny a významu prevence.

Co je to vzteklina

Vzteklina je virové onemocnění teplokrevných živočichů, včetně lidí, které napadne nervový systém, což vede k vážnému zánětu mozku a míchy. Bez včasné léčby je vzteklina bohužel téměř vždy smrtelná. K přenosu dochází prostřednictvím infikovaných slin, nejčastěji po kousnutí nakaženým zvířetem, případně kočičím škrábnutím. Inkubační doba kolísá, trvá několik dnůměsíců. Příznaky onemocnění se projevují změnou chování, agresivitou a nekontrolovanými křečemi.

Očkování proti vzteklině

Očkování, nebo také imunizace, je jedním z nejúčinnějších nástrojů pro prevenci vztekliny. Stimuluje obranný systém těla k tvorbě protilátek, které mohou virus vztekliny účinně neutralizovat. Hlavním zdrojem přenosu viru na člověka jsou lišky a toulaví psi. Účinné je proto očkování nejen psů, ale i koček a dalších domácích i divokých zvířat, které je klíčové pro prevenci vztekliny u lidí.

Vzteklina na území ČR

V řadě zemí, včetně ČR, sice již vzteklina není bezprostřední hrozbou, riziko opětovného zavlečení nákazy však stále existuje. Z tohoto důvodu pokračuje monitoring Státní veterinární správy a uhynulá volně žijící zvířata, zejména lišky, jsou i nadále vyšetřována. Poslední případ vztekliny u nás byl u kočky v roce 2001 a u lišky v roce 2002. Nákazu se u nás podařilo téměř vymýtit díky povinnému očkování psů od roku 1953 a programu orální vakcinace lišek proti vzteklině v letech 1989 až 2009.

Povinnost očkování proti vzteklině

Všichni psi, lišky a jezevci držení v zajetí musí být proti vzteklině ve stáří 3 až 6 měsíců očkováni a následně přeočkováni. Pokud zvíře pokouše, poškrábe, nebo jinak poraní člověka, platí povinnost předvést zvíře k vyšetření veterinárním lékařem 1. a 5. den po poranění. V některých evropských státech se vzteklina i nadále vyskytuje. Riziko platí i pro řadu rozvojových zemí mimo Evropu, kde jsou problémem hlavně toulaví psi. Evropská komise chce v celé EU vymýtit vzteklinu do roku 2030.

Vzteklina je stále jednou z nejvíce opomíjených tropických nemocí. Světový den boje proti vzteklině je proto důležitý pro upozornění na tento problém a pro podporu celosvětového úsilí o jeho řešení.