14. listopad - Světový den diabetu

Dne 14. listopadu si od roku 1991 připomínáme Světový den diabetu, stanovený na základě podnětu Světové zdravotnické organizace - WHO a Mezinárodní diabetické federace. V tento den se v roce 1891 v Kanadě narodil lékař a držitel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Frederick Grant Banting.

Objevení inzulínu

Fyziolog Frederick Grant Banting se svým kolegou izolovali hormon inzulín a použili ho na léčbu cukrovky. Jako první na světě byl léčen na diabetes inzulínem čtrnáctiletý chlapec. Dnes již víme, že existuje více typů diabetu, které se vyznačují zejména zvýšenou hladinou krevního cukru. Podle statistiky je asi 200 000 lidí, kteří s diabetem žijí, aniž by o něm věděli a mohli se včas začít léčit.

Diabetes mellitus

Nejrozšířenější je diabetes mellitus 2. typu. Dále je to diabetes mellitus 1. typu a gestační diabetes způsobený těhotenstvím. Onemocnění může být vyvoláno geneticky, chemickými látkami a léky. Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní typ cukrovky, který má v ČR asi 7 % diabetiků. Nejčastěji se spouští v dětství a dospívání, někdy i v pozdějším věku. Dědičnost zde nehraje příliš významnou roli.

β-buňky a hormon inzulín

Ve slinivce břišní β-buňky produkují inzulín využívaný jako zdroj energie, jenž přenáší glukózu z krve do buněk. Při cukrovce 1. typu zničí β-buňky imunitní systém, tělo má málo inzulinu, hromadí se glukóza v krvi a vzniká hyperglykémie. Nezáleží na životosprávě ani hmotnosti, spouštěčem bývá virová infekce. Zdroj energie jsou tuky, v krvi vznikají ketolátky, okyselují tělo, z dechu je cítit aceton a zvýšeně se odbourávají bílkoviny.

Nejčastější příznaky

  • Váhový úbytek

  • Sucho v ústech

  • Nadměrná žízeň

  • Časté močení

  • Celková slabost

  • Nechutenství nebo naopak nadměrný příjem potravy

  • Různé infekce kůže

  • Zhoršení zraku

  • Bolesti břicha

  • Zvracení

  • Znecitlivění prstů dolních končetin

  • Svalové záškuby

  • Při vysokých hodnotách cukru v krvi hrozí kóma až smrt

Léčba diabetu 1. typu

U cukrovky 1. typu se dodržují dietní a režimová opatření a inzulin se do těla dodává injekčně 3x denně před jídlem, případně se aplikuje dlouhodobý inzulin, který v těle udržuje správnou hladinu. Inzulinová pumpa dodává inzulin v pravidelných intervalech a před jídlem si zmáčknete dávku navíc.

Léčba diabetu 2. typu

V ČR trpí cukrovkou 2. typu asi každý třetí člověk. Hlavní roli hraje dědičnost, nadváha, obezita, nadbytek kalorií, nevhodná strava, kouření, stres a málo pohybu. Při metabolické poruše dochází k hyperglykémii. K inzulínu je tělo rezistentní a neumí ho využít. Může být narušena i funkce β-buněk. Při sníženém působení hormonů, které se tvoří ve střevě a žaludku, hrozí diabetes 2. typu.

Na co si dát pozor

Onemocnění může probíhat skrytě i několik let. Pak se může objevit únava, malátnost, rozmazané vidění, suchá a svědivá pokožka i její opakované infekce. Dochází ke ztrátě citlivosti končetin, k cévním potížím, infekcím močového ústrojí, vysokému krevního tlaku i cholesterolu. Nutná je dieta, pohyb, snížení hmotnosti, někdy léky, injekce a inzulin. Hrozí postižení ledvin a dialýza, poškození zraku, slepota, infarkt, mozkové příhody, amputace končetin, zhoubné nádory ledvin, močových cest, trávicího traktu, jater, slinivky břišní, prsu i dělohy. Nejvhodnější postup léčby určí vždy lékař.