Světový den chronické obstrukční plicní nemoci

27. 12. 2022

Tento světový den si připomínáme od roku 2001 a to především proto, aby se veřejnost dozvěděla více o této nemoci a zároveň se informovala o prevenci. V České republice touto nemocí, někdy se můžete potkat i s názvem CHOPN, onemocní přibližně čtvrt milionů obyvatel a dvakrát častěji se objevuje u mužů.

Nemoc charakterizuje chronický zánět průdušek, průdušky se postupně vlivem neustálých zánětů zužují a tuhnou, jejich snížená průchodnost poškozuje plicní sklípky tak, že se trhají přepážky mezi nimi (může se rozvinout tzv. rozedma plicní neboli emfyzém). Trvale snížená průchodnost průdušek znamená obtížné vydechování a zároveň snížené zásobení plic a tedy krve kyslíkem, člověku s touto nemocí se špatně dýchá, má problém si odkašlat, zhoršují se jeho fyzické možnosti, vyhýbá se námaze. Onemocnění má negativní vliv na kvalitu života. 

Pokud je nemoc diagnostikovaná, je nutné aby pacient přestal kouřit. Sice se onemocnění plně nevyléčí, ale pacienta čeká velmi dobrá prognóza, že se onemocnění nebude rapidně horšit a zároveň má velké šance na zlepšení zdravotního stavu.

Důležitá je prevence a to nekouřit. Zda je pacient letitý kuřák dbáme na včasnou diagnostiku případných příznaků: kašle, dušnosti, obtížného vykašlávání hlenů. V rámci Světového dne CHOPN nabízejí některá zdravotnická zařízení preventivní kontrolu plicních funkcí pro rizikové osoby z řad veřejnosti.

V léčbě CHOPN se využívají bronchodilatancia, protizánětlivé léky, antibiotika, léky a opatření k usnadnění expektorace, imunopreparáty, dechová rehabilitace, terapie kyslíkem oxygenoterapie.

Tato léčba může být podporující jen tehdy, když pacient absolutně vyloučí kouření, poté když se přidá péče o vlastní zdraví, pravidelné zdravotní prohlídky, zdravý životní styl, časté procházky nebo také lehký sport, čeká nemocného velmi dobrá prognóza.

4