Rizika slunečního záření pro lidské tělo

20. 7. 2022

Slunce a rizika pro lidské tělo

Čtvrtina letních prázdnin je již za námi a brzy můžeme očekávat vlnu veder, které mohou způsobit nemálo zdravotních rizik vlivem tepla či nadměrného slunění.

Opalování vzniká reakcí působení kůže na UV záření. Před vysokým faktorem UV záření se chráníme opalovacím krémem. Nejlépe je používat krém s faktorem 30 či 50. Ochrannou vrstvu je třeba nanášet každé dvě hodiny, pokud se v mezičase opalování i koupete, je třeba vrstvu nanášet už po zaschnutí. Chráníme tím nejen kůži před spálením, ale také snižujeme rizika vzniku rakoviny kůže či vznik melanomu.

Maximální doba opalování by měla být 2-3 hodiny, světlejší typy pleti by měly dodržovat intenzitu opalování ještě kratší. Mezi 11. – 15. hodinou bychom se měli cílenému opalování vyvarovat, sluníčko je v tu dobu nejsilnější a zvyšuje se pravděpodobnost spálení.

Je třeba vyvrátit mýtus, že se ve stínu neopálíte. Naopak, sluneční paprsky jsou všude, navíc se odrážejí od různých povrchů jako je voda, sníh, písek nebo beton. I když je slunce za mraky, tak i přes to až 90% UV záření dokáže proniknout. Opalování ve stínu má ale i tak své benefity – není vám takové horko, tím se snižuje riziko přehřátí a UV záření dopadá na pokožku méně.

Pokud se i tak na slunci spálíte, většinou se vám zvýší tělesná teplota a v rozpětí 6-24 hodin vám zrudne pokožka. Je třeba nijak pokožku dál nedráždit.

Nedoporučují se :

  • Koupele v chlorované a horké vodě
  • Koupele s aromatickými mýdly či pěnami
  • Nevystavujte se zbytečně dalšímu přímému slunci a horku

Pro zmírnění dopadu spálení doporučujeme:

  • Studená sprcha, která uleví od bolesti a zároveň zklidňuje pokožku
  • Studené obklady po 15-20 minutách
  • Použití Panthenolu nebo přípravků s Aloe Vera
  • Zvýšení tekutin, ideálně čistá voda
  • Nosit volné oblečení

Na závěr, pár pravidel pro správné opalování

Nepřehánět opalování, dávat si pauzy a být raději ve stínu. Vyhýbat se pobytu venku mezi 11.-15. hodinou. Vždy používat ochranné prostředky, nejen opalovací krém, ale také ochranu hlavy. Po opalování je také potřeba pečovat o pokožku – tělové mléko po opalování nebo přípravky s Aloe Vera. Dbát na dostatek tekutin.

Za tým MojeDoktorka vám přejeme příjemně strávené léto.

4