Nespavostí (Insomnií) trpí přibližně třetina obyvatel a tím je nejčastější poruchou poruchou spánku, mezi které také patří např. hypersomnie (nadměrná spavost), poruchy dýchání vázané na spánek, parasomnie (abnormální projevy spojené se spánkem) a další.
Nespavost definujeme neschopností usnout nebo spát, časté a časné probouzení s pocitem nekvalitního spánku je typickým jevem.
Nespavost je častější ve vyšším věku, ale je třeba si uvědomit, že s věkem se spánek mění. Lidé ve vyšším věku většinou chodí dříve spát a tím se také brzy probouzí.
Projevy nespavosti každý pociťuje jinak, někdo má problém s usínáním, které může trvat i 30 minut. Někdo se opakovaně v noci budí a následně nemůže usnout. Pokud se jedná o nespavost, tyto projevy se objevují nejméně třikrát týdně po dobu delší než jeden měsíc a spánek je nekvalitní, nepřináší potřebný odpočinek.
Příčin nespavosti může být mnoho, ale jednou příčinou, která může za akutní nespavost je STRES, kašel, změna prostředí, změna teplot. Příčinou chronické nespavosti je špatný životní styl (vysoký příjem kofeinu, kouření či alkohol), nedostatek fyzické aktivity, směnný provoz, duševní nepohoda nebo silné bolesti. Ve vyšším věku se můžeme setkat s častějším spánkem během dne.
Na trhu je velmi přípravků, co podporuje spánek a usínání. Často jsou na přírodní bázi a obsahují osvědčené bylinky jako kozlík lékařský, meduňka, chmel, levandule či mučenka. Podporují uvolnění, usnadňují usínání a působí proti stresu a úzkosti.
Některé přípravky obsahují i další unikátní složky, jako je aminokyselina L-theanin, získávána z čajovníku. Pokud je nespavost ze stresu a syndromu neklidných nohou, je vhodné doplnit hořčík, který podporuje normální činnost nervové soustavy a snižuje míru únavy a vyčerpání. Léčbu lze doplnit také čaji na spánek, z meduňky, kozlíku, heřmánku nebo třezalky. Na třezalku je ale třeba si dávat pozor v letním období a při užívání antikoncepce, třezalka totiž snižuje její účinnost.
Základem léčby je dodržování SPÁNKOVÉ HYGIENY. Choďte spát pouze při pocitu ospalosti, vyvarujte se televizi v ložnici. Ložnice by měla být tmavá, dobře větraná. Dodržujte vstávání ve stejnou hodinu a to i o víkendu. Před spánkem nepijte alkohol a nekuřte. Je vhodné i pravidelně cvičit, ale ne těsně spánkem. A samozřejmě se v pozdních odpoledních hodinách vyvarujte pití kofeinových nápojů.