Očkování proti chřipce

24. 8. 2020

Léto nám pomalu končí a nás zase čekají chladné měsíce, které bývají spojené s chřipkou. Pokud byste se jí rádi vyhnuli, je na čase zvážit očkování proti chřipce.

očkování proti chřipce

Je potřeba mít očkování proti chřipce a co je vůbec chřipka?

Pokud nežijete v izolaci, je v podstatě jedinou nejlepší ochranou očkování proti chřipce. To má za následek výrazné snížení rizika onemocnění.

Chřipka je virové onemocnění způsobené viry chřipky A, B, C, které atakuje horní i dolní dýchací cesty. Bývá provázeno horečkou, únavou, bolestmi hlavy a svalů a dýchacími obtížemi. V případě běžného průběhu sama odezní během týdne až dvou. Nejzávažnějšími komplikacemi jsou zápal plic a postižení srdce, které může skončit i smrtí.

Vakcína proti chřipce

Vakcína proti chřipce obsahuje 3 druhy usmrcených chřipkových virů, jejichž složení se každoročně mění podle aktuálně cirkulujícím kmenům chřipky.
U nás v ČR se nyní očkuje pouze štěpenými nebo subjednotkovými vakcínami, které mají nízký výskyt nežádoucích účinků oproti těm celovirovým.

Kdy se nechat očkovat proti chřipce

Kdy se nechat očkovat proti chřipce? Ideální doba je před začátkem chřipkové sezóny, tedy v září a v listopadu, protože pandemie u nás probíhá většinou mezi prosincem a březnem. Očkovat je možné i na začátku sezóny, ovšem ochrana nastupuje až asi za 14 dní a trvá přibližně půl roku až rok. I protože se virus chřipky každým rokem mění, je potřeba ho každoročně opakovat.

Reakce na očkování proti chřipce

Reakce na očkování proti chřipce jsou v posledních letech minimální. Nejčastější je krátkodobé zarudnutí a otok v místě vpichu. Může se také objevit únava a bolesti svalů a kloubů či zvýšená teplota.
Vážná alergická reakce pak může postihnout pacienty, kteří mají alergii na vaječnou bílkovinu a antibiotikum neomycin.

Chci se objednat 

Máte dotazy?

Nebo se chcete poradit? Neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás.

4