Ochrana před sluncem je základ

28. 5. 2020

Konečně jsme se dočkali. Před námi je několik měsíců krásného a slunečného počasí, které naladí na tu správnou vlnu dobré nálady snad každého z nás. Ovšem ačkoliv máme radost z krásných prosluněných dnů, přeci jenom bychom neměli podceňovat ochranu před sluncem.

Ochrana před sluncem a vitamin D

Sluneční paprsky jsou příjemné, mají pozitivní dopad na naši psychiku a díky nim získáváme vitamin D, ovšem mohou být i opravdu nebezpečné, protože známá pravda, že všeho moc škodí, zde platí na sto procent. A proto je zapotřebí vědět něco o ochraně před sluncem.

Slunce a UV záření

Slunce není jenom světlo, ale i infračervené a ultrafialové záření. Z 99 % se jedná o takzvané UVA záření, díky kterému se opalujeme, vyskáčou nám pihy, rychleji stárneme nebo máme alergii na slunce. Druhým typem je UVB záření, jež dopadá na naši planetu asi z 1 % a větší část z něj pohltí ozonová vrstva.

Toto UVB záření nám dodává vitamin D, ale je velmi nebezpečné - zasahuje především svrchní vrstvu kůže (epidermis), kde může způsobit rakovinu kůže nebo je příčinou zrakových onemocnění.

Nebezpečná rakovina kůže

Čím vyšší je hodnota UVB, tím větší je pravděpodobnost rakoviny kůže. Protože vzniká na kůži, většinou v mateřském znaménku, je v počátečním stadiu snadno odhalitelná. Nepodceňujte proto kontrolu svých znamének a pih!

Co tedy dělat?

Od jara do podzimu byste se měli mazat opalovacím krémem s faktorem dle typu vaší pokožky. A to i když slunce nesvítí, UV záření je neviditelné a projde skrze mraky.

  • 30 minut před odchodem ven namažte opalovacím krémem celý obličej i tělo, protože záření pronikne i přes oblečení
  • vhodné je lehké oblečení se zakrytými rameny, nezapomeňte také na pokrývku hlavy
  • noste sluneční brýle s UV filtrem
  • vyvarujte se pobytu na přímém slunci, obzvláště mezi 11 a 15 hodinou

Máte dotazy?

Nebo chcete vědět více? Spálili jste se na slunci? Nebo se vám nezdá vaše znaménko? Neváhejte mě kontaktovat.

4