Po desetiletí byli pacienti zvyklí na papírové předpisy, které v lékárně předkládali pro výdej léků. V roce 2008 se přidala možnost vystavovat recepty v elektronické podobě. Od 1. 1. 2018 je elektronická preskripce povinná, a to na základě zákona o léčivech.
Každý elektronický recept má unikátní čárový kód, který je uložen v Centrálním úložišti elektronických receptů (CÚRP). Veškerou potřebnou administrativu zajišťuje lékař a lékárník. Pro pacienta se ve své podstatě nic nemění – při vyzvednutí léků předloží elektronický recept buď v tištěné, nebo digitální podobě.
Elektronický recept obsahuje unikátní kód, který lékař zašle do úložiště SÚKL. Při předložení elektronického receptu lékárník kód ověří a na jeho základě vydá lék. Veškeré tyto údaje se opět zaznamenávají do úložiště SÚLK, který lékaři poskytuje zpětnou vazbu.
V případě technických závad či během osobní návštěvy u pacienta vám může ošetřující lékař vydat i recept klasický (ručně vyplněný).
Elektronická preskripce, tedy ePreskripce či eRecept, vychází ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚLK) a slouží k elektronickému předepisování léčivých přípravků. Veškeré údaje jsou v Centrálním úložišti elektronických receptů (CÚER), jehož správu a dohled zajišťuje SÚLK.
Způsob ePreskripce měl být zaveden již v roce 2015, ale byl odložen o další tři roky. Ani v tuto chvíli se však nesetkal s pozitivním ohlasem všech, kterých se dotýká a Česká lékařská komora žádala jeho zrušení. V tuto chvíli je však plošná povinnosti pracovat pouze s elektronickou ePreskripcí, avšak Ministerstvo zdravotnictví již uvažuje nad výjimkami.