E-neschopenka aneb konec pěti dílného formuláře

27. 2. 2020

Co je vůbec e-neschopenka?

E-neschopenka je modernější, jednodušší a elektronická verze minulého, několik desítek let starého, pětidílného papírového formuláře.

E-neschopenka usnadní administrativu

Zavedení e-neschopenky přináší změnu pro všechny - pacienty, lékaře i zaměstnavatele. Lékař zadá do systému rodné číslo pacienta a následně se vygenerují jeho osobní informace. Také zaměstnavatelé tak budou mít okamžitý přehled o pracovní neschopnosti svých zaměstnanců.

Lékař pacientovi vytiskne Průkaz práce neschopného pojištěnce (ten jediný budete mít u sebe pro případnou kontrolu z OSSZ), který je součástí třídílných neschopenek, které se skládají ze tří částí.

  • 1. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
  • 2. díl – Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce
  • 3. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

Důležité je také vědět to, že e-neschopenku musí vystavit ošetřující lékař (například chirurg, ortoped,..), nemusí to být přímo praktický lékař.

Co to pro koho znamená?

Pro pacienty

Pacienti už nebudou odnášet neschopenku zaměstnavateli. Lékař ji totiž odešle přímo na Českou správu sociálního zabezpečení, takže ji zaměstnavatelé budou mít k dispozici.

Pro lékaře

Lékaři už nemusí vypisovat neschopenku ručně, na základě rodného čísla se potřebné údaje samy vyplní. Pouze dopíší diagnózu, datum začátku neschopenky a termín další prohlídky. Pacientovi pouze vytisknou papír.

Pro zaměstnavatele

Zaměstnavatelé se o pracovní neschopnosti svého zaměstnance dozví hned. A to buď prostřednictvím:

  • svého mzdového softwaru
  • datové schránky
  • e-mailu
  • ePortálu ČSSZ

Potřebujete poradit ohledně e-neschopenky?

Nebo chcete o e-neschopence vědět více? Neváhejte nás kontaktovat.

4