Bolest hlavy

29. 3. 2023

Podle různých zdrojů bolestí hlavy trpí až 85% dospělých a to nejčastěji ženy do věku 45 let. Některé trápí bolest krátkodobá, ale může i dlouhodobá. Jen třetina pacientů navštíví lékaře, protože ti ostatní si na bolest tzv. zvyknou a berou už jako součást života.

Nejčastěji se vyskytuje bolest hlavy na čele, bolest hlavy na temeni, bolest hlavy na spáncích, bolest hlavy od krční páteře, bolest hlavy v zátylku, bolest hlavy za okem, bolest hlavy při předklonu.

Při bolestech hlavy jsou na vině podrážděné nervy, které procházejí celou lebkou.

Primární bolest hlavy je ta, jejímž důsledkem není poškozen mozek, konkrétně jeho struktury. Ačkoliv je tato bolest velmi nepříjemná, není životu nebezpečná. V tomto případě je bolest hlavy považována za samostatný problém. Ten je vyvolaný vnějšími i vnitřními podměty jako je migréna, tenzní bolest hlavy, cluster headache, bolest hlavy ze stresu.

Sekundární bolest hlavy je důsledkem jiného onemocnění, tím pádem je příznakem dalšího onemocnění. Především se jedná o bolest hlavy při nachlazení, zánětu průdušek či zánětu dutin. Může být také projevem mnohem závažnějšího onemocnění, jako je zánět mozkových blan při poranění mozku nebo projevem onkologického onemocnění. Také může poukazovat na cévní mozkovou příhodu, vysoký krevní tlak, nitrolební expanzi, zánět zubu, otravu chemickými látkami, subarachnoideální krvácení, glaukomový záchvat, syndrom spánkového apnoe.

I když si téměř každý s bolestí hlavy poradí sám, tak by se určitě neměla podceňovat. Pomoc lékaře byste měli vždy vyhledat zdali, je průběh bolesti hlavy netypický, kromě bolesti pociťujete také jiné příznaky, například závrať, poruchy vidění, necitlivost nebo slabost v končetinách, máte horečku a ztuhlou šíji, bolest se objevuje po fyzické námaze či změně postoje, bolest je následkem poranění hlavy, užíváte analgetika častěji než dvakrát týdně, bolest hlavy trvá nepřetržitě několik dní, bolest hlavy se dostavuje nejméně jednou týdně nebo trvá déle než 24 hodin.

A jak si pomoci od bolesti hlavy?

Nejlépe pomáhá samotná prevence od bolesti hlavy, dodržovat zdravý životní styl: vyvarovat se stresu, pravidelně se hýbat, dostatečně spát, dodržovat pitný režim, při sedavém zaměstnání si zajistit kvalitní židli a také dodržovat pauzy od práce s počítačem.

Jestli je bolest hlavy sekundárního charakteru, nejprve je potřeba zjistit příčinu a tu léčit. Také jsou dostupná analgetika (Paracetamol, Ibalgin, Paralen), která zmírní bolest hlavy. Bolest hlavy od zad či krční páteře lze řešit po konzultaci s ortopedem pomocí rehabilitací a dalším úlevovým cvičením.

Dříve se užívaly také bylinky na bolesti hlavy, které měly pozitivní účinky, jako heřmánek, meduňka a levandule.

4