Vysoký krevní tlak – ani nemusíte vědět, že ho máte

27. 3. 2019

Tichý zabiják, i tak by se dal charakterizovat vysoký krevní tlak. Nebolí a mnohdy ani není provázen jasnými příznaky, ovšem o to je nebezpečnější. Uvádí se, že až 25 % lidí o své nemoci vůbec neví a přijde na ni náhodně až při preventivní prohlídce u lékaře.

Co je vůbec vysoký krevní tlak?

Představte si vaše srdce jako pumpu, která pumpuje krev a tím zajišťuje krevní oběh. Podle toho, jakou silou je krev pumpována do cév a jakou silou působí na jejich stěny, můžeme změřit její tlak. Pokud je krevní tlak moc vysoký, škodí cévám, srdci, mozku, ledvinám a očím.

Ideální hodnoty krevního tlaku

Pokud vám krevní tlak měří lékař v ordinaci, měl by být pod 140/90 mm Hg. V případě domácího měření by hodnoty měly být pod 135/85 mm Hg.

Je důležité vědět, že krevní tlak kolísá a jeho hodnota závisí na mnoha faktorech jako je aktuální fyzický i psychický stav, změna počasí i to, kolik vypijete vody. Proto ho měřte opakovaně a vypočítejte si průměr.

Příznaky vysokého krevní tlaku

Jak již bylo zmíněno, i když máte vysoký krevní tlak, nemusíte pociťovat žádné příznaky. Ovšem mezi ty nejčastější patří: bolest hlavy, hučení v uších, závratě, bušení na hrudi, celková únava, nespavost, poruchy vidění, nadměrné pocení, dušnost nebo otoky kotníků.

Choďte na pravidelné preventivní lékařské prohlídky a budete mít jistotu, že jste nic nezanedbali.

Chci se objednat 

Jak snížit vysoký tlak?

Většině problémů s vysokým tlakem můžete předejít sami. Kromě léků hodně pomůže dodržovat zásady zdravého životního stylu. 

 

  • Přestaňte kouřit a omezte alkohol, tuky a sůl
  • Zvyšte svou tělesnou aktivitu (stačí procházky, místo výtahem si vyjděte schody, jezděte na kole, …)
  • Udržujte si normální tělesnou hmotnost
  • Jezte zdravěji a více ovoce a zeleniny

Chcete vědět více?

Pokud máte další otázky, rádi vám je zodpovíme. Případně se rovnou můžete objednat na vyšetření. Kontaktujte nás.

4