Světový den diabetu pomáhá lidem odhalit cukrovku

14. 11. 2018

Snad každý z nás se už někdy setkal s cukrovkou, která v současné době patří k nejčastějším onemocněním. Stejně jako u všech ostatních nemocí i u ní je extrémně důležité její včasné rozpoznání. A to bylo hlavním impulzem pro vznik světového dne diabetu.

Smutná zajímavost: V roce 2017 má diabetes 425 milionů dospělých lidí na světě. Tedy každý 11. člověk starší 20 let.

Nechte se vyšetřit na světový den diabetu

Světový den diabetu, který pravidelně připadá na 14. listopadu, si klade za cíl rozpoznat příznaky cukrovky včas, protože včasná diagnóza vám může zachránit život.

I letos bude na Karlově náměstí v Praze příležitost nechat si změřit hladinu cukru, cholesterolu, krevní tlak a vypočítat BMI. Změřené hodnoty můžete poté zkonzultovat s odborníky.

Tento den je již tradičně spojen s pochodem. Řada studií totiž prokázala, že pravidelný pohyb a strava s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem tuků výrazně snížila riziko diabetu.

Nebojte se, nemusíte se hned honit v posilovně, stačí procházka nebo domácí úklid.

Více informací o akci

světový den diabetu

 

Co je vůbec diabetes mellitus?

Diabetes mellitus je chronické onemocnění metabolismu cukrů, které je způsobené buď poruchou tvorby inzulínu nebo organismus není schopen dostatečně využít vlastní inzulín. To se pak projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémie) a současně ovlivňuje přeměnu látek v organismu.

Diabetes mellitus dělíme na dva typy:

Diabetes 1. typu

U tohoto typu dojde ke zničení buněk slinivky, které tvoří inzulín. Začátek nemoci může být náhlý a dramatický. Obvykle se objevuje u dětí a mladých lidí, ale není to pravidlo.

Léčba: celoživotní podávání inzulínu

Diabetes 2. typu

U druhého typu inzulín uvolněný z buněk slinivky nedokáže organismus využít. Dříve byl označovaný jako stařecká cukrovka, avšak dnes se vyskytuje i u lidí ve středním věku.

Léčba: v počátku dieta a pravidelný pohyb, poté jsou potřeba léky nebo inzulín

 

Příznaky diabetu jsou důvodem pro neodkladnou návštěvu u lékaře

Pokud se u vás objevily následující příznaky diabetu, neváhejte mě kontaktovat:

  • velká žízeň
  • časté močení
  • únava
  • úbytek váhy
  • přechodné zhoršení zrakové ostrosti
  • náchylnost k infekcím
  • zapáchající pot

Chci se objednat

4