Očkování proti žloutence typu A a B

14. 9. 2018

Žloutenka neboli hepatitida patří v České republice k běžným onemocněním. Žloutenka se dělí na typ A, B, C, D, E a na novorozeneckou žloutenku. Proti typu A a B je nejúčinnější prevencí očkování.

Žloutenka typu A – „nemoc špinavých rukou“

Zdrojem nákazy u žloutenky typu A je kontakt s nakaženým člověkem či kontaminovanými potravinami. Hepatitida se může dostat do těla skrze vodu, špatně omyté ovoce a zeleninu či při nedostatečně tepelně upravených potravinách. Vyskytuje se po celém světě, největší rozšíření je však v oblastech se špatným přístupem k hygieně.

Projev nemoci může být i bezpříznakový, daleko častěji jej však pacienti charakterizují jako projevy chřipky (teplota, únava, …). V další fázi dojde ke ztmavnutí moči a zesvětlání stolice. U některých jedinců dochází k typickému zežloutnutí bělma a kůže. Léčba žloutenky typu A existuje, ale může se táhnout několik měsíců.

Prevence a očkování proti žloutence typu A

V prevenci jde především o dodržování hygienických základů. Nakažený člověk o svém onemocnění nemusí vědět a může virové onemocnění nevědomky šířit do okolí.

Očkování proti žloutence A a B

 

Riziko šíření je tedy nejen u zmíněných potravin, ale i na veřejných místech, kde se stýká mnoho lidí. Z toho důvodu svým pacientům doporučujeme očkování proti žloutence typu A, které se dostává do těla jednou vakcínou a již za několik dní si tělo vytvoří potřebné protilátky.

Chci se nechat očkovat

Žloutenka typu B

Zdrojem žloutenky je virus hepatitidy B, který je daleko odolnější, nakažlivější a agresivnější než předchozí typ. V zaschlé krvi, například na injekčních stříkačkách či náplastech, přežívá několik týdnů a při vhodných podmínkách neztrácí svoji nakažlivost ani po několika letech, kdy je mimo hostitele. K nakažení dochází především přes krev nakaženého člověka, která se dostane do těla zdravého jedince například skrze porušenou kůži, při pohlavním styku přes sliznice či v nevinném půjčení zubního kartáčku či žiletky například v rámci rodiny. Infikované jsou však všechny tělní tekutiny a u těhotných žen se hepatitida přenáší i na dítě.

Onemocnění napadá především játra (může dojít až jaterní cirhóze či nádorům jater), projevuje se zvracením, nechutenstvím, bolestí kloubů a může mít také kožní projevy v podobě vyrážek a zežloutnutí kůže a bělma. V některých případech se tyto symptomy neprojeví vůbec. I zde je léčba dlouhodobá a v určitém procentu se z nakaženého člověka stává doživotní přenašeč.

Očkování proti žloutence typu B

Nejúčinnější formou prevence je očkování proti žloutence typu B, které je doporučeno především u rizikových skupin, které mohou přijít do kontaktu s infikovanou krví. Jedná se například o zdravotníky, chovance a zaměstnance nápravných ústavů, dále například situace, kdy dotyčný střídá více sexuálních partnerů, užívá drogy nebo žije v domácnosti s infikovaným jedincem.

Očkování se podává ve třech vakcínách, které jsou nejčastěji podávány v průběhu půl roku. Očkovacích schémat je však více – například cestovatelé a noví zaměstnanci ve zdravotnictví využívají zkrácené schéma, kdy je kompletní vakcinace provedena během jednoho měsíce.

Přestože proočkovanost stále stoupá, každoročně si žloutenka typu B vyžádá mnoho obětí na životech.

Chci se nechat očkovat

Očkování v Hradci Králové – cena i příspěvek od pojišťovny

Cena očkování proti žloutence se odvíjí od volby vakcíny a také toho, zda budete chtít očkování proti jednomu typu či v kombinaci. Většina zdravotních pojišťoven nabízí svým pojištěncům příspěvek na tato očkování. Nepodceňujte prevenci a nechte se očkovat v naší ordinaci v Hradci Králové. Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám sdělíme konkrétní ceny i veškeré podrobnosti.

4