Klíšťová encefalitida? Jediným řešením je očkování

23. 5. 2018

Krásné počasí láká do přírody. Ať už vyrazíte na houby do lesa, na ryby k rybníku nebo na procházku do parku, nezapomínejte na péči o své zdraví. Prakticky všude v přírodě v České republice můžete narazit na klíště, které je přenašečem mnoha onemocnění. Dnes se zaměříme na klíšťovou encefalitidu, proti které vás ochrání očkování.

Průběh klíšťové encefalitidy

Riziko onemocnění hrozí nejen při procházce lesem či po zahradě, ale také při péči o domácí mazlíčky, přes které se klíště snadno dostane až k člověku. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, kterým se člověk nakazí po přisátí infikovaného klíštěte či nymfy. Virus se během několika hodin dostává do organismu a v období několika týdnů se rozvine do dvou fází.

1. - 3. týden: objevují se příznaky podobné viróze
4. - 6. týden: klidová fáze v délce dní až týdnů
Následující období: postižení centrální nervové soustavy

Průběh první fáze onemocnění je nenápadný a podobá se viróze - únava a bolest svalů i kloubů, však po několika dnech příznaky samy odezní a člověk se cítí zdravý. Druhá fáze se projevuje brněním končetin, problémy se zrakem sluchem či řečí, typickými symptomy je také bolest hlavy spojená se světloplachostí a horečkami.

klíšťová encefalitida

 

Podle rozsahu postižení mozku je mírnější formou zánět mozkových blan (meningitida), naopak neagresivnější průběh doprovází kóma (bezvědomí). Často má pacient trvalé následky a nákaza může skončit i smrtí.

Lék neexistuje. Jediným řešením je očkování

Klíšťová encefalitida je nemocí, na kterou v tuto chvíli neexistuje účinná léčba v podobě antivirotik. Léčba se omezí pouze na zmírnění příznaků, tedy například léky tišící bolest či snižující teplotu.Velmi častá je také hospitalizace na infekčním oddělení.

„Jedinou možnou cestou ochrany je zde prevence v podobě očkování ve 3 dávkách proti klíšťové encefalitidě, kdy již po druhé dávce vzniká účinná imunita proti nákaze na dobu 1 roku. Česká republika patří mezi země s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, proto doporučuji včasné očkování dětem i dospělým,“ apeluje MUDr. Kateřina Kantorová Gadlinová z královéhradecké ordinace Moje doktorka.

Chci se nechat očkovat

Co je dobré vědět o očkování proti klíšťové encefalitidě?

Očkování je podávané do ramene ve třech dávkách v odstupech 1 - 3 měsíce / lze i po 14 dnech /u druhé dávky a 5 - 12 měsíců u druhé návky. Po této vakcinaci je ochrana na 3 roky a následná přeočkování se aplikují vzhledem k věku v 3-5 letých intervalech. Ideální pro vakcinaci jsou zimní měsíce, ovšem očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést kdykoliv.

Pro koho je očkování vhodné?

Vakcína proti klíšťové encefalitidě je určena dětem již od jednoho roku a pro dospělé. Omezení očkování platí pouze v době těhotenství - důvodem je nedostatek vědeckých studií, které by potvrdily či vyvrátili bezpečnost očkování během gravidity.

Máte otázky? Chcete se na očkování objednat? Neváhejte nás kontaktovat.

4