Jak správně vyndat klíště

20. 7. 2018

Točit, nebo vyviklat? Použít mast, olej nebo stačí desinfekce? Způsobů, jak se zbavit klíštěte, existuje mnoho. Který je ale nejlepší? Pojďte se podívat, jak správně vyndat klíště a vyvrátíme také mýty, které okolo odstraňování tohoto parazita kolují.

Prohlídka – rychlý zásah – vyndání klíštěte

Tyto tři body byste měli provést po každé návštěvě přírody, ať už jdete do lesa, do parku nebo jste doma na zahradě. Česká republika patří k zemím, ve kterých je klíště nejvíce rozšířené, proto je riziko přisátí velmi vysoké.

Kde klíště nejčastěji hledat?

Klíště si vybírá místa s tenčí kůží a je mu příjemně v různých záhybech. Prohlídka by se měla týkat celého těla, především části ve vlasech, za ušima, v loketních a kolenních jamkách, podpaží, tříslech a intimních partiích.

Proč vyndat klíště co nejdříve?

Klíště saje na hostiteli krev a pokud je infikováno virem klíšťové encefalitidy nebo bakterií způsobující lymeskou boreliózu, může tímto způsobem nakazit člověka.

Nákaza se do těla dostává již dvě hodiny od kousnutí, proto je včasné odstranění klíštěte velmi důležité.

jak správně vyndat klíště;

 

Jak vyndat klíště podle moderních postupů

Zapomeňte na babské rady, jako jsou oleje či krémy, které klíště zadusí. Těmito způsoby se klíště začne dusit a do rány vyvrátí obsah svých střev. S klíštětem nekroutíme holýma rukama a ani ho nemačkáme – odstranění musí být rychlé, aby klíště nemělo čas reagovat. Ale postupujte v klidu, aby jste klíště odstranili celé.

Mezi moderní pomůcky patří například speciální karta na vyndání klíštěte, kterou vetřelce podeberte a vyškubnete a speciální plastová pinzeta, kterou klíště jemně vytočíme. Pokud se jedná o klíště nebo malou larvu, je dobré použít speciální plastovou pinzetu, která je přímo k tomu určena. Pamatujte, že není příliš vhodné jej vyndávat holýma rukama!

Dezinfekce a důležité sledování

Ránu po kousnutí vyčistěte dezinfekcí s virucidním účinkem. Místo po kousnutí může zčervenat, zanítit se nebo začne svědit – zpravidla se jedná o běžnou kožní reakci a není nutné se znepokojovat. Pokud tyto příznaky nezačnou do 2-3 dnů mizet, je vhodné navštívit lékaře.

Ranku po klíštěti však sledujte další 2-3 týdny, kdy může dojít k prvním projevům lymeské boreliózy. Jedním z příznaků je, že se v okolí kousnutí vytvoří v průměru až 5 cm červený flek se světlým středem – v tomto případě s návštěvou lékaře neotálejte. V tomto období je důležité sledovat i další příznaky, jako je únava nebo stavy podobné chřipce.

Klid zajistí prevence a očkování proti klíšťové encefalitidě

Nejlepším postupem v boji proti klíštěti je prevence. Na jedné straně je to použití silných repelentů a vhodně zvoleného oblečení do přírody, na straně druhé je to očkování proti klíšťové encefalitidě, které minimalizuje možnost nákazy. Klíšťová encefalitida až v jedné čtvrtině případů končí trvalými následky či dokonce úmrtím pacienta, proto doporučujeme provést očkování co nejdříve.

Máte otázky? Chcete se na očkování objednat? Neváhejte nás kontaktovat.

Chci se nechat očkovat

Proti lymské borelióze v tuto chvíli očkování neexistuje.

Časté otázky okolo klíštěte

  • Vadí, když v ráně zůstala hlavička nebo kusadla? – Nemějte obavy, hlava ani kusadla nejsou zdrojem infekce a tělo si s nimi poradí podobně jako s třískou (vyhnisají, nebo se vydrolí).
  • Jak zlikvidovat klíště? - Nejjednodušším způsobem je zabalení klíštěte do papíru a spláchnutí v záchodové místě. Další možností je klíště utopit v dezinfekci a po té zlikvidovat. Nikdy klíště nerozmačkávejte ani nepalte!
  • Poznám, že bylo klíště infikováné? - V domácích podmínkách analýza není možná. Jedinou možností je zabalit usmrcené klíště (například usmrcené v dezinfekci) do igelitového sáčku a zaslat do specializovaných laboratoří na rozbor.

Máte otázky? Neváhejte nás kontaktovat.

4